Ennek a projektnek a célja az RS232 interfésszel ellátott eszközökből kiolvasott jel továbbítása bluetooth kapcsolaton keresztül. A munkahely környezettudatosabbá válását elősegítve próbálunk mindenféle papír alapú adattárolást kiküszöbölni, ennek elősegítésére minden ilyen feladatot számítógépes környezetbe ültetünk át, ehhez Windows Surface táblagépeket vásároltunk. A készülékekről kiolvasott értékeket így közvetlenül Excel-ben tudjuk rögzíteni. Itt egy korábbi idevágó cikk: egy korábbi kapcsolódó cikk: Sartorius mérleg olvasása RS232 TTL konverterrel. A cikkben bemutatok kétféle megvalósítást, az egyik egy HC-05 bluetooth modullal, a másik egy készen vásárolt RS232 Bluetooth Class1 adapterrel lesz megvalósítva.
HC-05 modullal megvalósított adatátvitel
Első lépésben a RS232 jelet át kell alakitani TTL jelszintűre (ttl esetében a logikai egyes szint az 5 V az RS232 nél pedig -3 és -25 volt közé esik. Ezt egy MAX232 IC-vel fogjuk megoldani (a készen vásárolt átalakítóban többnyire MAX3232 van, ez kb. pár száz forint). Az alábbi ábra alapján könnyen összeszerelhető.
A kimenő TTL Tx, Rx vonalra kell majd rákötni az EC5 bluetooth modult. Ez alapbeállításként a következő paraméterekkel kommunikál:
Baud Rate: 9600 bps
Data : 8 bits
Stop Bits: 1 bit
Parity : None
Handshake: None
Legtöbb esetben működik, persze mint az előző cikkben is látható egy régebbi Sartorius mérleg esetében a parity nem lehet none, ott alapból odd és választható még even.
Ettől el lehet térni, itt a cikk az átprogramozás lépéseiről
http://www.instructables.com/id/Modify-The-HC-05-Bluetooth-Module-Defaults-Using-A/
A rendszer teszteléséhez kössük össze a bluetooth modult egy arduinoval,
töltsük fel rá a következő kódot.
SoftwareSerial arraysend(10, 11); // RX, TX int x = 15; void setup() { Serial.begin(9600); arraysend.begin(9600); } void loop() { int numbers[] = {x}; for(int i = 0; i < (sizeof(numbers) / sizeof(numbers[0])); i++) // Serial.println(numbers[i]); arraysend.println(numbers[i]); delay(5000); if (arraysend.available()) Serial.println(arraysend.read()); }
Ez egy számot (15) fog küldeni folyamatosan, így ha kialakítjuk a kapcsolatot a modul és a táblagép, telefon, vagy PC között, akkor ez a szám fog megjelenni.
Kezdjük a táblagéppel, ez egy Microsoft Surface Pro, windows 10 van rajta.
Settings/Devices/Bluetooth and other devices ott jobb oldalon kiválasztani a “Devices and printers” itt lehet hozzáadni bluetooth eszközt, add a device.
A hozzáadott eszközök ezután itt látszanak, itt nyissuk meg az eszköz tulajdonságait (properties) ott a Services fül alatt van egy olyan, hogy Serial port (SPP) ‘Dev B’ azt pipáljuk ki.
Settings/Devices/Bluetooth and other devices, most a “More bluetooth options”-ra menjünk:
COM5, “Outgoing, HCO5 Dev B” ezt kell látnunk, ha nem, akkor adjuk hozzá (Add…). Itt az van, hogy a bejövő jelet egy virtuális RS232 portra továbbítja.
Device Manager menüpont alatt tudunk megbizonyosodni róla, hogy a port aktív-e.
Ha mindezzel megvagyunk, akkor már csak a megfelelő programot kell telepíteni, ami majd a háttérben fut, így a bejövő értéket Excelbe továbbítja “BC wedge” a neve, 3o napos próbaverzió alatt tesztelhető, utána meg kell venni 1oo dollár az ára. http://www.taltech.com/bcwedge
Itt egy jó leírás:
http://www.instructables.com/id/How-to-Connect-an-Electronic-Balance-or-Scale-to-a/
Itt a lényeg ugyanaz, csak mi nem használunk kábelt, így mondhatni, ennek a továbbgondolt változata.
Ha telefonnal akarjuk olvasni a portot, arra is van egy jó program “Serial Bluetooth Terminal” a neve, én androidos telefonnal használom. Ez természetesen kompatibilis a HC-05 bluetooth modullal és még sok másikkal is. Erre nem nagyon térnék ki, eléggé egyértelmű, telepítjük, beállítjuk a kommunikáció sebességét stb., párosítjuk az eszközzel, majd rákapcsolódunk.
Parani-SD1000 Bluetooth Serial Adapterel megvalósított adatátvitel
Ezzel az eszközzel igen könnyű dolgunk van, csak egy megfelelő RS232 kábellel kell összekötni, majd a fent taglalt módon kialakítani a kapcsolatot vele.
![]() |
![]() |
A képen látható saját tervezésű HUB egy mérleget, egy spektrofotométert és egy pH mérőt köt össze, így egy gombnyomásra tudunk adatot olvasni róluk. Erről egy hosszabb leírás angolul itt található:
INPUT PH, WEIGHT, OD600 VALUES DIRECTLY INTO EXCEL USE A PASSIVE RS232 HUB
Felhasznált irodalom
https://www.hobbielektronika.hu/cikkek/egyszeru_soros_kommunikacio_avr-rel_uart.html?pg=2
http://www.techbitar.com/modify-the-hc-05-bluetooth-module-defaults-using-at-commands.html