Feladat
1. kémcső 2. kémcső 3. kémcső 4. kémcső oldhatóságvízbenfenolftalein metilnarancs
A videó megnézése után töltse ki a táblázatot, értelmezze a tapasztalatokat, és ez alapján azonosítsa a kémcsövek tartalmát! Írja fel a semlegestől eltérő kémhatás esetén a vízzel való reakció egyenletét is!
Szükséges eszközök és anyagok
Ezt a feladatot nem elvárás megcsinálni.
Figyelmeztető jelölések
![]() |
A kísérlet végzése közben védőszemüveg használata kötelező! | ![]() |
A kísérlet végzése közben védőkesztyű használata kötelező! |
![]() |
Videó
Megfigyelések, tapasztalatok, következtetések
A videó alapján a következőképpen töltöttük ki a táblázatot:
1. kémcső 2. kémcső 3. kémcső 4. kémcső oldhatóságvízbennem oldódott nem oldódott oldódott oldódott fenolftalein Ibolya szín nincs változás nincs változás nincs változás metilnarancs – sárga sárga vörös
1. Az első kémcső esetében szuszpenziót kaptunk, itt nem volt egyértelműen eldönthető, hogy a szilárd anyag oldódott-e vagy sem. A fenolftalein indikátorral ibolya színt adott, úgyhogy a kémhatása lúgos, ezért egy része feloldódott.
CaO (s) + H2O (l)
Ca(OH)2 (aq)
Csak érdekesség képen a kalcium-oxid oldáshője (ΔHr = −63,7 kJ/mol) alacsonyabb mint a nátrium-hidroxidé. Oldódása erősen exoterm, így a kémcső felmelegszik.
2. A második kémcsőben nem tapasztaltunk oldódást, fenolftalein indikátorral sincs változás. Metilnarancssal sárga színt kapunk, ennek az indikátornak a színe pH 4,4 felett sárga. Itt kb. semleges kémhatásra gyanakodhatunk. A kalcium-karbonát vagy másnéven mészkő vízben oldhatatlan.
3. A harmadik kémcsőben a szilárd anyagunk nagyrésze oldódott. Itt is mint a kettes pontnál kb. semleges pH-ra gondolhatunk. A kálium-nitrát jól oldódik vízben.
4. A negyedik kémcsőben heves reakciót tapasztaltunk, az anyagunk feloldódott, a metilnarancs hozzáadása után vörös színt tapasztaltunk, ami savas kémhatásra utal. A foszfor-pentoxid igen higroszkópos vegyület. Vízzel először sercegés közben metafoszforsavvá egyesül, a reakció nagy hőfejlődéssel jár. A képződő metafoszforsav további vizet vehet fel és ortofoszforsavvá alakulhat.
P2O5 + H2O → 2HPO3
HPO3 + H2O → H3PO4
A foszfor-pentoxid kristályszerkezetének vizsgálata alapján P4O10 képlet jobban tükrözi, de az általános gyakorlatban az empírikus P2O5 képletet használjuk.
Error thrown
Call to undefined function profitmag_categorized_blog()